Ekol Dedektiflik ve Araştırma Bürosu

+90 (212) 570 75 32

+90 (532) 260 19 58
+90 (850) 346 19 58


Bilişim Dolandırıcılığı

Bilişim dolandırıcılığı son günlerde ülkemizde en sık rastlanan dolandırıcılık şekillerinden biridir. İnternetin tüm Dünyada ve ülkemizde hayatımızın her alanına girmesiyle beraber dolandırıcılara yeni bir alan, en kaba tabirle bir sektör daha doğmuş oldu. Gittikçe artan bilişim dolandırıcılıkları bir hayli insanın mağduriyetine kapı aralıyor.

Sosyal Medya ve benzeri uygulamalar üzerinden insanların şahsi hesaplarını çalarak, ele geçirdikleri çalıntı hesaplardan iletiler atarak insanları hem dolandırıyor, hem de yakın etrafına karşı itibarsızlaştırıyorlar. Bunun örneğine sıklıkla karşılaşan insanlar artık daha önlemli davransa da hala bu tür oyunlara inanan iyi niyetli insanlarımız mevcut. Mağdur kişi, arkadaşlarından gelen bir iletiyle kredi kartı numarasını veyahut telefon numarasını vererek önüne geçmekte zorlanacağı bir dolandırıcılık ağının içinde buluyor kendini.

Bir diğer dolandırıcılık şekli ise biraz daha daha önceki fakat tesirli bir yol, telefon ile aranan kişilere savcılık, emniyet gibi resmi müesseselerden aradığını belirten dolandırıcılar, karşı tarafın şahsi bilgileri, kredi kartı veyahut banka hesap numaralarına kadar alabiliyorlar. Çoğu zaman bu tarz çağrılara inanıp bankadaki parasını çekerek dolandırıcılara teslim edenlerin haberlerini izlemişsinizdir televizyon kanallarında.

Bilişim dolandırıcılığında mağdur edilen yurttaş, muhatabının kim olduğunu bilmediği için genelde yakıntıcı olması ona pek bir kazanım sağlamıyor. Zira bilişim dolandırıcılığını meslek haline getirmiş olanlar izlerini kaybettirebilmek için her yolu tecrübe ediyor, kendi kimliklerini kullanmadıkları gibi, düzmece veyahut çalıntı kimliklerle dolandırıcılık yaparak başka insanlara da mağduriyet kapısı açıyor.

Ekol Dedektiflik ve Araştırma Bürosu, olarak hizmet alanı içerisinde yer alan Bilişim Dolandırıcılığı konusunda sizlere uzman personel ekibimiz ile 7/24 kusursuz hizmet sunmak için büyük özveriyle çalışıyoruz.