Ekol Dedektiflik ve Araştırma Bürosu

+90 (212) 570 75 32

+90 (532) 260 19 58
+90 (850) 346 19 58


Dolandırıcılık Araştırması

Dolandırıcılık mağdurumu oldunuz? Kandırıldınız ve zarara ugradınız. Bizi arayın beraber çözelim.

Dolandırıcılık, bir konuda veyahut alanla alakalı yapılmış olan sözleşmelerde ve anlaşmada tarafların birinin sözleşmenin şartlarına uymamasıyla veyahut sözleşmenin belirlediği şartları ortadan kaldırabilecek ihlallerde bulunmasıyla, düzmece vesikalarla ya da bilgiler kullanarak bir ürünü pazarlamak, almak şeklinde tanımlanmaktadır. Dolandırıcılık kavramı kapsam itibariyle çok geniş olabilmektedir. Çok değişik konularda dolandırıcılıklar söz konusu olabilmektedir.

Nitelikli dolandırıcılık ve dolandırıcılık şeklinde iki gruba ayrılan ve incelenen bu konuyla ilgili olarak yalan beyan ile sağlanacak olan haksız çıkar olacak şekilde değerlendirme yapılabilir.

Örnek vermek gerekirse araç hırsızlığında bulunmuş biri araç ile ilgili kimi bilgilerle oynamak suretiyle aracı gerçek bilgiler gibi veyahut kendisininmiş gibi pazarlayıp satın almış olan müşteriyi aldatmaya girişirse bu dolandırıcılık kapsamı içerisinde işlenen bir suç olur. Bu suç sadece dolandırıcılık şeklinde görülmeyip beraberinde eylemin profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmesinden dolayı nitelikli dolandırıcılık olarak adlandırılır.

Bir alım satımda yapılan sahtecilik, ürün satışı gerçekleştirilince alımda bulunan kişiye rağmen işlenen dolandırıcılık suçu olarak nitelenir. Dolandırıcılık suçuyla evrakta sahtecilik birbiriyle iç içe geçen iki fark suç tanımı olarak karşımıza çıkar. Yapılmış olan dolandırıcılık nitelikli dolandırıcılık şeklinde gerçekleşmişse bu suçun yanında düzmececiliğin de gerçekleşmiş olmasının ihtimali yüksektir.